2 dubna, 2020

33. smečka vlčat Dingo

Náš oddíl sdružuje ve středisku Sfinx chlapce od 6 asi do 10 let věku, než jsou připraveni na přestup do skautského oddílu Ploskochodců (dnes smíšený oddíl Kudlochodci). Název nese po svém maskotovi, australském divokém psovi Dingovi. Kluci se v oddíle věnují řadě aktivit, z nichž nejdůležitější jsou pravidelné schůzky, výpravy a během letních prázdnin samozřejmě tábor.

Schůzky oddílu jsou každý čtvrtek od 17:30 do 19:00 hodin. Většinu programu schůzek tvoří různé činnosti sportovní, přírodovědné, výtvarné, kulturní, ale i třeba technické a další, které dětem prezentujeme zábavnou formou prostřednictvím her.

Slovem „výpravy“ označujeme jednodenní, ale i vícedenní výlety do přírody, kde si sami hospodaříme, přežíváme a užíváme klidu a pohody. V závislosti na počasí či ročním období navštěvujeme skautské základny nebo táboříme venku. Mnoho výprav se stalo oblíbenou tradicí, kterou nemůžeme vynechat. Například Rytířskou výpravu, kde zápolíme s vlčaty z jiných oddílů v bitvě, vybaveni hadrovými koulemi, meči a štíty. Křivoklátění je výpravou, kde na oplátku za možnost spát přímo na královském hradě brigádničíme na Křivoklátu nebo v jeho blízkém okolí.

Letní tábor je nejméně čtrnáctidenním pobytem členů oddílu skutečně v lůně přírody bez mnoha civilizačních výdobytků, jako jsou elektřina a mobilní telefony. Tábor stavíme na zelené louce. Co si nepostavíme, nemáme.  Celým táborem nás provází tzv. etapová hra, která nám umožňuje vžít se každý rok do tábora trochu jinak. V minulých letech jsme navštívili bájnou Atlantidu, vydali se na vesmírnou misi MX2312, společně s Hobity ničili prsteny nebo se stali vojenskými rekruty.

Celá činnost oddílu staví před kluky příležitosti k poznávání nových věcí zábavnou formou, přičemž díky svému fungování v kolektivu získávají řadu sociálních dovedností. Kluci mezi sebou zdravě soupeří, objevují, v čem jsou dobří a co jim naopak nejde tak dobře – v čem se mohou zlepšovat. Být součástí oddílu není jen příležitost pro to pracovat na sobě a objevit nové věci, ale také příležitostí najít přátele na celý život, kteří dokáží být oporou ve chvílích, kdy je to třeba.

Stručný seznam našich táborových etapových her za posledních pár let naší činnosti:

• 2005 – Atlantida
  • 2006 – Mise MX 2312
  • 2007 – Řím (celostřediskové téma)
  • 2008 – Anachronos – cesta za Templáři
  • 2009 – Napříč Amerikou – stavba železnice
  • 2010 – Avatar
  • 2011 – Lovci mamutů
  • 2012 – Pán prstenů
  • 2013 – Divoký západ – kolonisté (společně s oddílem světlušek Oregon)
  • 2014 – Afrika
  • 2015 – Armádní tábor